Zobacz nas: Facebook - nk.pl - Google+

Burzliwa historia spódniczki mini. Obchodzimy jej 50. urodziny!

Londyn, rok 1962. Na King's Road Mary Quants otwiera butik Bazaar. Kilka lat później ta początkująca projektantka będzie ikoną brytyjskiej mody. Wśród kreatorów stylu odznacza się ekstrawagancją i nowatorskimi pomysłami. Jednym z nich jest spódniczka mini, która momentalnie robi furorę wśród młodych Angielek. Jeszcze w tym samym roku pierwsza krótka spódniczka pojawia się na okładce magazynu Vogue.

Nie od razu nowa moda zostaje zaakceptowana społecznie. W 1963 roku telewizyjna prezenterka Cathy McGowan chcąc wystąpić podczas programu w mini spódniczce wywołała ogromne zamieszanie. Wydawca Cathy nie pozwolił pojawić się jej tak ubranej przed kamerami, co zaskutkowało protestami młodzieży i powstaniem Brytyjskiego Towarzystwa Ochrony Mini.

Królewski dekret o krótkich spódnicach

Ostatecznie rodzina królewska wydaje pozwolenie na noszenie spódnic o długości sięgającej minimum 7 cm nad kolana. Wówczas kolejne modele zaczynają projektować Vivienne Westwood i Malcolm McLaren. W ich kolekcji dla sklepu Mary Quants Sex pojawiły prowokujące dziurawe koszulki i skórzane mini. Kolejny skok popularności wywołuje Ksiażna Diana, która pod koniec lat 80. na spotkaniu z Richardem von Weizeacke miała na sobie czarną mini.

Ostatnia dekada XX wieku to czasy, kiedy z symbolu feminizmu mini zamieniła się w ulubiony strój gwiazdek popu. Czasy, kiedy wszystkie kobiety- od Britney Spears po Reni Jusis - zakładały kuse spódnice. Dziś w obu Amerykach, Europie czy Austalii noszenie mini nikogo nie szokuje, jednak nie jest to reguła odnosząca się do całego globu.

Mini powodem do prześladowań w XXI wieku

Największe kontrowersje mini wzbudza dziś w krajach afrykańskich. Przykładowo, w Suazi zakazano noszenia mini w szkole, ponieważ mogłoby to wpłynąć na rozprzestrzenianie się AIDS. Z kolei w Johannesburgu 4 lata temu 25-letnia kobieta była nękana przez mężczyzn z powodu swojego „bezwstydnego” ubioru. W efekcie, setki obywateli RPA wyszło na ulice miasta aby egzekwować swoje prawa do noszenia mini. Materiał wideo z tego dnia możecie obejrzeć poniżej.

http://www.youtube.com/watch?v=Y6AhnXoPwh0

Źródło powyższego artykułu: http://www.ofeminin.pl/trendy-w-modzie/burzliwa-historia-spodniczki-mini-d39323.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz